Zwiazek Pracodawcow Opieki Zdrowotnej

Poniedziałek, 03 sierpnia 2020, Do końca roku 150 dni Imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

zpoz.tbu.pl


Wyświetl wiadomości: Lokalne | Z powiatu | Z regionu | Wszystkie


Wiadomości (region)

Z regionu

Ogłoszenie o zatrudnieniu lekarza SPZOZ Imielno

Dodal: admin dnia 2020-07-21 13:12:06

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gminny Ośrodek Zdrowia w Imielnie poszukuje lekarza internistę ,lekarza medycyny rodzinnej .


Kontrakt z NFZ .


-praca w wymiarze 37 godzin tygodniowo


-zatrudnienie w oparciu o kontrakt lub umowa o pracę


-możliwe zapewnienie mieszkania


-wynagrodzenie zasadnicze brutto  do 14.000 zł 


  /Wynagrodzenie zasadnicze w zależności od stopnia specjalizacji/


Praca od zaraz. 


 Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem   grazyna196@onet.eu lub telefonicznego : 413851222/ 507113427wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 10 razy)

Z regionu

Webinar - 8.07 - Przykłady terapii pacjentów dawka, naczyniowa Xarelto 2,5 mg w gabinecie lekarza POZ

Dodal: admin dnia 2020-07-07 18:54:42bulet

Dołącz do webinaru


Kliknij aby odtworzyć


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 18 razy)

Z regionu

e-skierowanie

Dodal: admin dnia 2020-07-02 15:04:03

Komentarze  (0)  (czytane 75 razy)

Z regionu

PILNY KOMUNIKAT !!!

Dodal: admin dnia 2020-07-01 17:19:12


W związku z rozsyłaniem apelu Wojewody Świętokrzyskiego do placówek POZ i AOS o przewrócenie pracy naszych przychodni z przed wprowadzeniem pandemii koronawirusa, informuję że takiej możliwości nie ma.

Pracujemy tak jak do tej pory , udzielając porad przy wykorzystaniu możliwości teleinformatycznych. W uzasadnionych medycznie przepadkach lekarz decyduje, który chory ma się zgłosić do badania. Szczepienia i badania bilansowe pozostają bez zmian. Obecnie w Ministerstwie Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, są przygotowywane standardy “odmrażania” POZ. 

Reasumując wszystko pozostaje bez zmian, a Pan Wojewoda Świętokrzyski będzie się musiał wycofać z tego chybionego apelu

Prezes ZPOZ Województwa Świętokrzyskiego 

Leszek Kryczka


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 19 razy)

Z regionu

Recepty dla seniorów zostają po staremu, bo zawiódł system

Dodal: admin dnia 2020-07-01 09:17:37

Od 1 lipca br. pacjenci 75+ mieli mieć możliwość otrzymania recepty na bezpłatne leki nie tylko od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ale także od specjalisty i przy wypisie ze szpitala. Taką możliwość przewidywały zapisy przyjętej w ub. r. tzw. ustawy o wdrażaniu e-zdrowia. Niestety, platforma P1 nie została do tego przygotowana. Według komunikatu Ministerstwa Zdrowia będzie to możliwe dopiero od 1 października br.


- Federacja Porozumienie Zielonogórskie wskazywała zarówno Ministerstwu Zdrowia jak i CSIOZ, że brak odpowiedniej reakcji, o którą intensywnie upominało się PZ, spowoduje całkowity paraliż wystawiania recept dla seniorów od 1 lipca - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i ekspert Federacji ds. informatyzacji w ochronie zdrowia. - Należy jak najszybciej dostosować system e-recepty do nowych funkcji, wynikających z ustawowych zapisów. Możliwość wystawiania recept dla pacjentów 75+ przez większą liczbę lekarzy (nie tylko POZ) jest oczekiwana przez środowisko medyczne, ale przede wszystkim samych pacjentów, którym skróci się droga do leków bezpłatnych.  
Porozumienie Zielonogórskie oczekuje wprowadzenia mechanizmów automatyzujących analizę dotychczas wystawionych recept oraz ich realizacji przez seniorów. 


- Lekarz ani pielęgniarka wystawiając e-receptę nie powinni tracić czasu na wyszukiwanie wcześniejszych recept, ilości opakowań, terminów realizacji czy prowadzenie obliczeń ile tabletek jeszcze pacjent posiada i czy przysługuje mu kolejna bezpłatna e-recepta - dodaje Tomasz Zieliński. - To wszystko powinno być robione automatycznie przez system w komputerze. Tylko taka informatyzacja ochrony zdrowia ma sens.
wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 7 razy)

Z regionu

Tysiące Polaków bez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Dodal: admin dnia 2020-07-01 09:14:03

Nie, to nie jest mroczna wizja przyszłości, to dzieje się naprawdę już teraz. O brakach kadry medycznej w Polsce powszechnie wiadomo, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że dotyczy to także POZ. Ubywanie praktyk lekarskich to zjawisko, którego nie widać z perspektywy dużych miast. W mniejszych ośrodkach coraz częściej dochodzi do dramatycznych sytuacji. 


– Najnowszy przykład: Kożuchów i okoliczne wioski (ok 10-tysięcy mieszkańców) w połowie czerwca został bez przychodni POZ po śmierci jedynego pracującego tam lekarza – mówi Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i prezes Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej Porozumienie Zielonogórskie. – Część pacjentów zapisała się do lekarzy w bliższej lub dalszej okolicy, ale ok. 2 tysięcy pozbawionych jest dostępu do POZ. Przychodnie nie są z gumy, lekarze są już tak obciążeni, że nie mają możliwości przyjmowania kolejnych deklaracji. Trwają poszukiwania chętnych do przejęcia przychodni, ale takich nie ma. Podobną sytuację mamy w Zawadzie, kilka lat temu włączonej administracyjnie do Zielonej Góry. Nie ma lekarza i nikt do pracy się nie zgłasza. 


Zdaniem Marka Twardowskiego to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Są regiony w Polsce, gdzie młodzi lekarze nie chcą podejmować pracy, a starzy… są coraz starsi. W województwie lubuskim średnia wieku lekarzy POZ to 62 lata. Ok. 40 proc. z nich stanowią emeryci, nierzadko osoby, które ukończyły 70 i więcej lat. Zmarły lekarz z Kożuchowa był 77-latkiem i dopiero śmierć przerwała jego pracę. 


Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego widzi dwie przyczyny ubywającej kadry POZ: systemową i wizerunkową. Obie mają źródło w kilkudziesięcioletnich zaniedbaniach i błędach, których nie naprawia żaden z kolejnych rządów. 


– Jeśli latami całymi sprowadzano lekarza POZ do roli osoby wypisującej recepty i wystawiającej skierowania do specjalistów, to nic dziwnego, że młodzi z ambicjami nie widzą się w tej pracy – tłumaczy Twardowski. – Największe problemy z kadrą w POZ obserwujemy w zachodnich województwach, a zwłaszcza w pobliżu granicy. Lekarz rodzinny bez problemu znajdzie pracę np. w Niemczech, gdzie szanuje się jego zawód. Istotą problemu jest jednak struktura polskiego systemu ochrony zdrowia, oparta na szpitalach. Tymczasem ochrona zdrowia działa najlepiej w tych państwach, gdzie jej podstawą jest POZ. To system najlepszy dla pacjenta i najmniej kosztowny dla państwa. 


Jako przykład wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego podaje Holandię, gdzie ok. 17 milionów mieszkańców ma do dyspozycji 238 szpitali. Polaków jest zaledwie dwukrotnie więcej, ale mamy szpitali ponad tysiąc. W dodatku wciąż powstają nowe. Za to w Holandii zadbano o dostęp do lekarzy rodzinnych. Gabinety rozmieszczone są w taki sposób, by każdy mógł się dostać do lekarza w ciągu 5 min. rowerem, a samochodem w minutę. I bynajmniej nie tylko po to, by dostać receptę lub skierowanie, ale by się skutecznie leczyć u wszechstronnie wykształconego lekarza ogólnego, który zna się na większości chorób.    


– Nasi lekarze rodzinni nie odbiegają wiedzą od kolegów w Zachodu, są powszechnie szanowani w każdym miejscu na świecie i przyjmowani do pracy z otwartymi ramionami. Mogliby także pomagać lwiej części chorych, którzy dziś są bez potrzeby hospitalizowani.  Oparcie systemu na szpitalnictwie to najbardziej kosztowna i nieracjonalna opcja z możliwych – dodaje Marek Twardowski.  wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 4 razy)

Z regionu

Komunikat - Recepty S dla pacjentów 75+

Dodal: admin dnia 2020-06-29 18:23:15

Wg zapisów ustawowych od 1 lipca 2020r. recepty na bezpłatne leki dla seniorów mogliby wystawiać również lekarze z poradni AOS i szpitali. Niestety za tym nie poszły prace przystosowujące system e-recepty i platformę P1 do tej możliwości. Federacja Porozumienie Zielonogórskie wskazywała zarówno Ministerstwu Zdrowia jak i odpowiedzialnemu za stronę techniczną e-zdrowia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), że brak odpowiedniej reakcji, o którą intensywnie upominało się PZ, spowoduje całkowity paraliż wystawiania recept dla seniorów od 1 lipca. Zgodnie z komunikatem MZ przesunięto termin gotowości platformy P1 na 1 października 2020r.

Rozszerzenie zakresu lekarzy, którzy mogą wystawiać recepty dla pacjentów 75+, jest oczekiwane zarówno przez środowisko medyczne jak i przede wszystkim przez samych pacjentów. Dzięki temu chorym zostanie skrócona droga do otrzymania leków bezpłatnych. Należy jak najszybciej dostosować system e-recepty do tego celu. 

Federacja Porozumienie Zielonogórskie oczekuje wprowadzenia mechanizmów automatyzujących analizę dotychczas wystawionych recept oraz ich realizacji przez seniorów. Lekarz ani pielęgniarka wystawiając e-receptę nie powinni zajmować się wyszukiwaniem wcześniejszych recept, ilości opakowań, terminów realizacji czy prowadzeniem obliczeń ile tabletek jeszcze pacjent posiada i czy przysługuje mu kolejna bezpłatna e-recepta. To strata czasu. Takie operacje powinny wykonać narzędzia IT. Tylko taka informatyzacja ochrony zdrowia ma sens.

Zarząd Funkcyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskiewiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 8 razy)

Z regionu

Kleszczołapka w wakacyjnym niezbędniku

Dodal: admin dnia 2020-06-22 14:40:04

Komentarze  (0)  (czytane 32 razy)

Z regionu

Na wakacjach też dzwoń do swojego lekarza

Dodal: admin dnia 2020-06-22 14:39:34

Komentarze  (0)  (czytane 26 razy)

Z regionu

Pandemia trwa

Dodal: admin dnia 2020-06-15 09:36:40

Komentarze  (0)  (czytane 47 razy)

Z regionu

Odpowiedź PZ na apel Rzecznika Praw Pacjenta

Dodal: admin dnia 2020-06-08 09:46:23

W związku z apelem Rzecznika Praw Pacjenta z 5 czerwca br. w sprawie osobistych wizyt pacjentów w placówkach ochrony zdrowia, Federacja Porozumienie Zielonogórskie przypomina, że poradnie  POZ nie ograniczyły się tylko do udzielania porad telefonicznych, lecz w uzasadnionych przypadkach, gdy lekarze uznają, że  niezbędna  jest wizyta bezpośrednia, pacjenci przyjmowani są w poradniach osobiście.

Porady te ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne odbywać się muszą  w warunkach zapewniających bezpieczeństwo pacjentom oraz personelowi przychodni. 

Zarząd PZ w pełni podziela opinię Rzecznika PP w sprawie dalszego przywracania dostępu do świadczeń dla pacjentów, na wszystkich poziomach systemu ochrony zdrowia. Działania te muszą jednak uwzględniać sytuację epidemiczną.wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 24 razy)

Z regionu

Epidemia trwa - zasady bezpieczeństwa wciąż konieczne

Dodal: admin dnia 2020-06-05 21:11:24

-Podstawowej opieki zdrowotnej nie trzeba odmrażać, bo nie była zamrożona i w czasie epidemii nieprzerwanie zapewnia pacjentom pomoc medyczną - mówią lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego.  


Znoszone są kolejne restrykcje i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Większość szpitali i przychodni wraca do normalnej pracy. Czy na etapie odmrażania zmienią się zasady funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej?


- Odmrażanie w zakresie ochrony zdrowia dotyczy przede wszystkim szpitali i przychodni specjalistycznych - komentuje  Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego. - POZ nie trzeba odmrażać, bo nie była zamrożona. Od początku epidemii pracowaliśmy nieprzerwanie, zapewniając opiekę pacjentom z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przypomnę tylko, że system teleporad i wizyt pacjentów w przychodniach w razie konieczności osobistego badania po uprzedniej telefonicznej weryfikacji służy właśnie temu, by ograniczać rozprzestrzenianie się zakażeń. Pacjenci, umawiani na wizytę pojedynczo, na konkretną godzinę, nie mają kontaktu z innymi chorymi, dzięki czemu ryzyko zakażenia się jest zminimalizowane. Taki system do tej pory się sprawdził, przychodnie POZ nie stały się ogniskiem epidemicznym. Także obecnie nie ma powodu, by rezygnować z tego trybu pracy. Mamy w Polsce wciąż stan epidemii, bo przecież nie został odwołany. Zakażonych przybywa każdego dnia, więc nie możemy ulegać iluzji, że życie wróciło d normy, bo jeszcze długo się to nie stanie.


Małgorzata Stokowska-Wojda zastrzega, że tak naprawdę nikt nie wie, co się wydarzy w najbliższych miesiącach - czy na skutek znoszenia ograniczeń znacząco wzrośnie liczba zakażeń, czy też wirus stanie się mniej groźny. Jednak wielu ekspertów ostrzega przed kolejną falą epidemii, która może nadejść jesienią i dodatkowo nałożyć się na okres wzmożonych zachorowań na grypę. Zdaniem lekarki, warto te przestrogi mieć na uwadze i przygotować się na ten być może jeszcze trudniejszy okres. Jednocześnie lekarka zaleca zachowanie ostrożności - nawet jeśli przepisy pozwalają już niemal na wszystko. 


- Żelazną zasadą powinno być przede wszystkim unikanie większych skupisk ludzi, zwłaszcza gdy dotyczy to rozrywki, a nie konieczności - mówi Małgorzata Stokowska-Wojda. - Wprawdzie można już organizować wesela, ale czy wirus wie, że ma nie przenosić się między gośćmi weselnymi? Przepisy nie uchronią nikogo przed chorobą. Wskazany jest za to zdrowy rozsądek i to nim powinniśmy y się kierować. To nie jest jeszcze dobry czas na zupełny luz. wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 21 razy)

Z regionu

Szkolenie dot. Budowania wizerunku w social media

Dodal: admin dnia 2020-05-26 22:00:49

Komentarze  (0)  (czytane 33 razy)

Logowanie

Użytkownik
Hasło

Pilne !

Kalendarz ważnych wydarzeń

Artykuły

Wróć do góry